Моментално го гледате Како функционира Сораре, светскиот фантастичен фудбал што работи на Ethereum

Како работи Сораре, светскиот фантастичен фудбал што работи на Етереум

Време на читање: 6 минути

Сораре е фантастичен фудбалски натпревар кој трае Ethereum. Сакам да напишам неколку редови за да разберам како работи Сораре, и мислам дека ќе излезе мал водич за да го изгради вашиот тим и да започне.

Ако прв пат ги читате овие редови, добро пристигнато.

Еве, на овие страници, споделувам размислувања за овој крипто-свет со Казу. Ако ви се допаѓа мојата содржина и научите нешто читајќи ме, јас сум среќен. Споделување е грижа! Исто така, ако размислувате да се пријавите за Сораре, сторете го тоа со следново овој линк: sorare.com. И да, тоа е линк за упатување. Но, верувајте ми, ќе имате голема предност - ќе дознаеме подоцна.

Не сакате да се регистрирате со мојот код? Па, одете на гугл и барајте една во секој случај!

содржина

Сораре е блокчејн-базирана фантастична фудбалска игра

Како работи Сораре? Сораре ја искористи популарноста на класичните карти за играње фудбал, како да се работи за светски налепници Панини, и игри со фантастична лига, што им овозможува на играчите да разменуваат картички едни со други, да учествуваат на турнири и да освојуваат награди. Сите користат NFT, незабележливи токени или дигитални предмети за собирање.

Фантастична фудбалска игра што работи на блок-синџирот Ethereum и користи NFT, демонстративно оскудни токени, затоа има потенцијална растечка вредност.

Иновативната идеја на Сораре, нивниот единствен деловен модел, ја собра поддршката на клучните компании како што се „КоненСис“, „Убисофт“ и „Опта“, како и зелено светло, и навистина учество, на глобалната фудбалска индустрија. Starвездата на Барселона, eraерард Пике е инвеститор во компанијата, а многу од најпопуларните фудбалски клубови во светот се официјално наведени во играта.

Овој водич објаснува како да изградите тим, да тргувате и да победувате на Сораре, сè додека уживате во придобивките од отворена и децентрализирана мрежа.

Поставување на вашата сметка

Создавањето сметка на Сораре е лесно.

Вие се поврзувате со оваа адреса, и мора да наведете адреса за е-пошта, лозинка и прекар (што ќе биде името на вашата менаџер), или можете да се најавите со постоечка сметка на Google или Facebook (познатата социјално најавување) Зошто да користите код за упатување: затоа што ќе добиете ретка картичка! Нема да ви биде даден веднаш, но откако ќе земете 5 играчи од Пазарот.

Потоа можете да побарате десет бесплатни картички од заедницата веднаш штом ќе се најавите.

Реткост на картичките Сораре

Сораре картичка е официјално лиценцирана дигитална колекционерска ставка од фудбалер за одредена фудбалска сезона.

Благодарение на блокчеин технологијата, сите обожаватели можат да ги соберат своите омилени играчи со придобивките од докажаната недостиг (фиксно снабдување) Понатаму, картичките Сораре се слободно разменливи и употребливи во отворен свет на различни апликации и игри: велевме дека Убисофт се ожени со проектот, нели? Не само тоа, тој исто така создаде свој турнир и лига до кои може да се пристапи со картичките Сораре. OneShotLeague. Секоја колекција ужива во многу од атрибутите на средствата што се наоѓаат на блокчејн: не може да се копира или украде. Корисниците исто така уживаат во пристапот до целосната дигитална историја на картичката. За сезоната 2020-21, постојат три нивоа на недостиг за секоја картичка Сораре: Уникатна, Супер Раро (10 примероци) и Раро (100 примероци).

Трите нивоа на реткост на картички од Сораре

Зошто треба да имам виртуелни картички Сораре?

Неколку совети за проверка на поседувањето картичка Сораре:

Нејзината посакувана колекција: секоја картичка ќе има уникатно ниво на посакуваност и, следствено, на вредност за различни луѓе (претставен играч, сериски број, националност, клуб ...)

Нејзината вредност во играта: Покрај основната привлечност за прибирање и внатрешната вредност на секоја картичка, тие може да се користат за играње. Сораре ви овозможува да ги користите во неговата светска фудбалска фантастична игра наречена SO5 каде што можете да освојувате награди секоја недела.

Нејзината вредност на играта од трета страна: последната визија е дека картичките Sorare имаат вредност во повеќе игри, не само во самиот SO5 на Sorare. Програмерите на Sorare замислуваат свет во кој другите издавачи на игри изградија нови искуства кои исто така користат картички Sorare (види Ubisoft, видете погоре).

Како да го создадам мојот тим на Сораре?

Кога ќе се регистрирате за Сораре за прв пат ќе добиете на вообичаени пакувања со картички (па не Ретки, Супер Ретки или Уникатни), бидејќи го завршувате секој чекор од нивниот многу едноставен и јасен процес на одамнување.

Што е нова лига?

Бесплатните картички од заедницата што ги добивате ви овозможуваат да ја истражите играта и да се придружите на тим во Лига на дебитанти, Лига на почетници: тоа е лига посветена на нови менаџери.

Лигата на почетници ги наградува менаџерите со награди со картички „Заеднички“ и „Ретки“ играчи. Лигата за почетници им овозможува на новите менаџери да се натпреваруваат за 8 недели игра, и вие ќе можете да учествувате во таа лига или на Обука, само 8 пати, по што ќе можете да учествувате во регионалните и глобалните структури на поделби.

После 8 недели игра, ќе се префрлите од статус на менаџер на новодојденец во нов менаџер - во оваа временска рамка можеби сте освоиле неколку Картички за награди Сораре. Можете исто така да ги засукате ракавите и да одите да купувате нови играчи, нови картички во Трансфер на пазарот, Трансфер пазарот.

Како е составен тим?

Зачленувањето во Руки лигата е еквивалентно на влегувањето во тим во Лигата.

Тимот се состои од 5 слотови, и сите 5 мора да бидат пополнети.

Слот за пополнување за да се приклучите на лига Сораре
  • 1 голман
  • Најмалку 1 бранител
  • Најмалку 1 играч од средниот ред
  • Најмалку 1 напаѓач

Не можете да користите ист плеер двапати!

Ако имате Ретка картичка во вашиот тим, можете да ја именувате капитен на тимот, и ќе добиете дополнителен бонус. Сите карти можат да бидат избрани за капетан, освен картичките од заедницата.

Откако ќе бидат избрани играчите, вашиот тим автоматски се зачувува и се става во избраната лига и дивизија!

Учествувајте на фудбалски турнири SO5 Fantasy секоја недела и заработувајте вредни колекционерски предмети • Sorare

Кога се играат натпревари на Сораре?

Бидејќи Сораре е фантастична фудбалска игра, турнирите содржат фудбалски натпревари закажани во реалниот живот. Неделно се одржуваат два турнира:

Од петок 17.00 часот UTC до вторник 04.00 часот UTC
Од вторник 17.00 часот UTC до петок 04.00 часот UTC

Сите информации за следните неколку недели од играта можете да ги најдете во Игри на среќа Арена или еднаш регистрираш, кога ќе го притиснете копчето Play.

Како се пресметува резултатот?

Резултатот од фантазијата се пресметува по три чекори:

На Резултат на плеер (HP) користејќи ја матрицата на резултатите, т.е. точките на изведбата на играчот на теренот.
На Картичка за резултат (CS) користење на секој бонус за картички (Сезона, капетан и ниво на бонус)
На Резултат на тимот (ТС). Ова е само збир од 5 поени на вашата картичка.

Како се пресметува резултатот на играчот?

Резултатот од играчот се пресметува врз основа на реалните перформанси на играчот за време на еден натпревар.

Резултатите на играчите на Сораре се движат од 0 до 100. На страницата на играчот, ќе го најдете неговиот Резултат на играч за последните 5 натпревари. Во случај да видите знак DNP, се залага за „Не играв“, во кој случај играчот добива Резултат на играч од 0.

Резултатот на играчот се пресметува на следниов начин:

Резултат на играч = Решавачки резултат + вкупен резултат (сите наоколу), - ако резултатот на сите околу е негативен, се додава 0.

Il одлучувачки резултат се базира на статистички податоци кои имаат директно влијание врз резултатот на натпревар како што се гол, асистенција, црвен картон итн ...
L 'сеопфатен резултат ги зема предвид сите главни статистички податоци за време на еден натпревар, помалку очигледни за следење од оние што се користат за пресметување на одлучувачкиот резултат, но тие се од витално значење за проценка на вкупното влијание на играчот во играта за време на еден натпревар.
Вкупниот резултат е заклучен на 0 и е ограничен на 100.
Резултатот на сите страни се базира на помали и почести акции на натпревар. Постојат многу - 39 ако ги вклучите сите активности на чуварот - и на Сораре можете прелистајте ја целата табела.

Ако вашата картичка има две игри во претстојната недела на игри, само првата ќе се оцени. Theе го видите натпреварот обележан само во списокот со натпревари на вашиот играч за таа недела на игра.

ПОЗИТИВНО ВЛИЈАНИЕНЕГАТИВНО ВЛИЈАНИЕ
ЦелАвтогол
AssistЦрвен картон
Казна во користКазна против
Зачувува на линијаГрешка што станува гол за противниците
Не е преземена мрежа (само голмани)Да примат 3 или повеќе голови (само голмани)
Казната е зачувана
Спасување на последниот дефанзивец
Пример за влијанието што може да го имаат некои настани за време на еден натпревар за севкупниот резултат од Сораре

Особеностите на резултатите на Сораре не завршуваат тука, но тие не се предмет на овој мој труд.

Кои се наградите за неделни натпревари во лигата?

Тимот Сораре ги објавува наградите (ЕТХ + картички) за секоја недела на игра и секоја поделба во делот Плеј на веб-страницата, под наслов Базен за награди.

заклучоци

Концептот Сораре е брилијантен, според мое мислење. Потенцијалот да ги имате овие картички на располагање и исто така да ги користите во други средини и други игри отвора свет на можности. Тоа не е само игра, туку и место за колекционери.

Фактот дека е врзан за мрежата Ethereum и блокчејн веројатно ја ограничува неговата изложеност на корисниците. Но, тие ќе дојдат, ќе пристигнат.

Тимот кој стои зад Сораре се чини компетентен и познавачки, и им веруваа двајца големи позајмувачи: Репер и Акел. Овие двајца не се често погрешни.

Постојат планови за проширување на платформата, патоказот предвидува долг пат полн со ажурирања. Се наоѓаме во таков нов свет што не е правилно ниту да се очекуваат совршени и без проблеми системи: Сигурен сум дека тимот исто така ќе расте со платформата.

Во заклучок, веќе сте се пријавиле за Сораре? Бесплатно