Во моментов гледате Целосен водич за разбирање како да го користите Binance

Комплетен водич за разбирање како да се користи Binance

Време на читање: 16 минути

Дали се обидувате прстите да ги натопите прстите во криптографија или ја пронајдовте таа легендарна altcoin и дали треба да поминете низ Coinbase за да го набавите? Ако ова ви се случило претходно, можеби барате размена што ќе ви овозможи пристап до стотици altcoin и трговски парови. Размена што ви дава повеќе опции за депонирање долари, фунти, евра ... можеби, и само можеби, можеби сте исто така заинтересирани да имате можност за трговија Фјучерси за да заработите камата на вашата крипто валута. Можеби дури сакате да набавите крипто виза картичка. Можеби можеби сакате да учествувате во некоја од тие мистериозни IEO (Првична понуда за размена) за која некој ви кажа .. што некаде сте ја прочитале .. добра вест за сите! Постои оваа фантомска размена која нуди сето ова и многу. Навистина, тоа е број еден размена на крипто-валути во светот: Binance.

Јас пишувам дефинитивен водич за почетници за користење Binance. Чекор по чекор, како да купите Биткоин со нормална фиат валута, ќе видиме како да тргуваме на берзата и ќе ви дадеме целосен преглед на другите главни карактеристики на Binance. Исто така, ќе разгледаме како да добиеме 40% попуст за провизија за тргување за да можете да чувате што е можно повеќе од тие крипто добивки во вашиот паричник.

Дали сте нови тука? Добредојде!

Овде, во казу, мојата цел е да ги запаметам, пишувајќи ги, информациите што ги собирам секој ден на Интернет, бидејќи тоа отсекогаш бил мојот метод на студирање. Ако го напишам, се сеќавам на тоа. Наместо да го правам само со збор, го правам тука, за да можам да помогнам на некој друг со моите белешки. Talkе разговарам со тебе, зборувајќи со себе, како да е дневник.

Како што сите велат дека не сум финансиски советници можеби вреди да го покриете задникот, а потоа и јас ќе го кажам тоа: Јас не сум финансиски советник, Јас не ти кажувам како да ги вложиш своите пари и никогаш не би си го дозволила тоа.

Подготвени сте да научите сè за Binance? Сл.

содржина

Кој е Бинанс?

Да разгледаме Бинанс како компанија? На крајот на краиштата, веројатно е добра идеја да знаете со кого имате работа пред да депонирате пари на нивната платформа.

Прва минус точка: никој навистина не знае каде е седиштето на Бинанс. Многумина велат дека Малта, сепак пред околу една година, малтешкиот регулатор реагираше лично да каже дека Бинанс не е под јурисдикција на Малта. Како и да е, дали е тоа навистина проблем? Заинтересирани сте да знаете каде се базира Bitcoin? Ова се компании за крипто валути. Можеби е подобро да не ги оценувате како што би правеле со традиционална компанија. На крајот на краиштата, Бинанс е глобален и има вработено канцеларии низ целиот свет во околу 50 земји.

Дали се кријат и момците од Бинанс? Јас би рекол не: меѓу нив е легендарниот основач и волшебник за финансии Чангпенг haао, попознат како ЦЗ, кој учествува во многу интервјуа, пишува често на Twitter па дури и еден ден се појавува на насловната страница на списанието Форбс. Според ова списание, CZ се чини дека е петтата најбогата личност со криптовалута со нето вредност проценета на неверојатни 1,9 милијарди долари.

https://pbs.twimg.com/media/DxEcsH0U0AAL9x6.jpg
Чангпенг haао на насловната страница на Форбс

Лансиран во 2017 година, по успешното МЦК што собра 15 милиони долари во кои инвеститорите добија BNB токени во замена, со почетна вредност од околу 10 центи. Денес БНБ лебди околу 250 американски долари .. не е лошо враќање на инвестицијата за оние кои од самиот почеток и веруваа на ЦЗ. Бинанс генерираше приближно 2019 милиони долари профит во 570 година, а на крајот на 2020 година, само Берзата забележа приближно 1 милијарда долари профит. Исто така во 2020 година Binance има го стекна снабдувачот на криптографски картички Удар, проект вреден приближно 200 милиони долари. Исто така, неодамна ја купи coinmarketcap.com за 400 милиони долари. Други стратешки инвестиции вклучуваат размена на FTX, чиј токен е една од најдобрите 40 криптовалути и има вредност од околу 2 милијарди пазарна капитализација.

Овој што штотуку го наведов не е исцрпен список на сè во што Бинанс стратешки инвестираше, но мислам дека разбирате дека размената Бинанс не е точно проект кој се спроведува некаде во подрумот. Не, тоа е најуспешната крипто размена на планетата, предводена од основач кој за три и пол години постигна она што би им требало на повеќето милијардери цел живот, а што е уште повеќе, Бинанс не планира да го забави своето ширење. Толку многу што ако нивните намери беа злонамерни ... тие ќе имаа што многу да изгубат.

Binance, исто така, има докажано досие за правење на вистинската работа - можеби веќе знаете дека се пробиени во 2019 година, каде што беа изгубени околу 2% од поседите на Bitcoin на берзата. Сепак, Бинанс целосно ги надомести сите погодени од тој хак извлекување средства од фондот САФУ (Фонд за безбедни средства за корисници) што е котел криптовалута издвоен за да покрие работи како што се хаки.

Јас би рекол дека добивме добар преглед. Ајде да одиме напред и да видиме како да откриеме дали тој altcoin што го посакуваш е всушност наведен на берзата. На крајот на краиштата, која е поентата да поставите сметка ако она што го барате не е таму. Сега ќе ви кажам трик за да разберете во која размена се тргува со која било криптовалута.

Дали Binance ги покрива сите крипто што ме интересираат?

За да го направите ова, можете да отидете на coinmarketcap.com, кликнете на пребарувањето и внесете крипто што ве интересира. Во овој случај користев Лавина. Откако ќе кликнете на Лавина, ќе видите страница за статистика со низа метрики и графикон за цени. Ако погледнете над графиконот за цени, ќе видите еден куп различни опции и една од нив ќе биде копче на пазарот. Кликнете на тоа мало момче и наскоро ќе ги видите сите различни размени што ги наведува Лавина заедно со различните достапни парови за размена.

Ајде да видиме: AVAX може да се купи на Binance со токени USDT, BTC, EUR, BUSD и BNB. Исто така, имајте на ум дека Binance генерално има најголем обем на тргување за скоро сите поддржани крипто-валути, па затоа повеќето луѓе кои тргуваат со предметната валута го прават тоа на Binance. Во секој случај, можете да го повторите тој метод за која било крипто-валута за да откриете каде да ја купите.

Приклучувањето кон Binance е навистина едноставно, нема смисла да се пишува чекор по чекор што да се прави, верувам дека ќе користите лозинка што е навистина тешко да се погоди и проверете дали сте поставиле двофакторна проверка со помош на Google Authenticator. Безбедноста никогаш не е премногу!

Сега депонираме фиат валута, т.е. евра или долари, на Binance.

Сега депонираме фиат валута, т.е. евра или долари, на Binance

На врвот е копчето Купи крипто, купи криптовалута. Откако ќе го кликнете, ќе видите список со сите различни валути на фиат. Она што е навистина кул во врска со Binance е тоа што некои од овие методи на депозити се без провизии, така што во основа добивате најмногу за вашите пари. Низ цела Европа, банкарскиот трансфер, затоа депозитот СЕПА, е a нула провизии , додека ако претпочитате да ја користите вашата кредитна картичка за да го направите тој депозит на Binance и на Visa и на Mastercard, ќе ви се наплати 1,8% по евро. Не сакам да плаќам провизии. Само внимавајте на една работа кога користите банкарски трансфер: мора да го користите истото референтен код за плаќање, кодот за уплата, што го гледате во Бинанс. На овој начин Бинанс знае дека е туо депозит и на кој ќе биде доделен туо сметка. Откако депозитот е обработен и имате евра на вашата сметка Binance, можете да се вратите на картичката Buy Crypto и да го изберете билансот на готовина од паѓачкото мени.

На следната страница можете да внесете како и која криптовалута сакате да ја купите. Binance исто така ви покажува колку криптовалута ќе добиете .. во основа тоа е сè што може да има.

Што ако веќе имате некоја криптовалута и сакате да се придружите на таа алфи-бифе на берзата?

Депонирање на крипто на Binance

За да депонирате крипто на вашата сметка, најавете се на вашата сметка и кликнете на копчето за паричникот горе десно од екранот. Ова ќе го прошири паѓачкото мени и ние сме заинтересирани за ставката Fiat и Spot. Внесете таму. Beе ве пренесат на овој екран:

Потоа кликнете на копчето депозит, и првата страница што ќе се појави ќе биде страница за депозити за Bitcoin со својата адреса на БТК. Ако сакате да депонирате БТК, тоа е адресата што можете да ја користите за да испратите Bitcoin до Binance. Како и да е, ако имате altcoin сакате да депонирате наместо тоа, едноставно можете да кликнете на тоа копче Bitcoin за да го проширите паѓачкото мени и да пребарувате за крипто што ве интересира. Еве, на пример, го избрав Кардано.

Рековме дека има провизии за трговија: сега ќе објаснам како да им платам малку помалку. Имам и неколку предлози за тоа каде можете да најдете Промоции на бинанс, а некои не се пропуштаат.

Како да заштедите на провизии

Комисиите изгледаат како формалност, но секогаш мора да се додаваат .. и кога ќе станат многу долгорочно, тие ќе се слушнат, па внимателно слушајте.

Прво на сите: постојат два вида такси за трговија со криптовалути, првиот е тој Taker такса што се применува кога ќе нарачате по моменталната пазарна цена. Вториот е Надоместок за обележување, што ја плаќате кога обезбедувате ликвидност со внесување работи како „граничен налог“. Сигурен сум дека такси за тајкер ќе бидат платени за операциите што сакате да ги направите, па ајде да се фокусираме на овие.

И надоместоците за Такер и Макер започнуваат со 0,1000% провизија. Постојат неколку начини за понатамошно намалување на тие надоместоци. Првиот е со тргување со повеќе од 50 Bitcoins за 30 дена almost скоро недостижен обем на тргување. Алтернативно, можете да задржите повеќе од 50 BNB на вашата сметка за малку намалена такса за создавање од 0,0900%. 50 BNB, во моментов, е околу 11.100 €, така што сè уште е кнежевска сума.

Ако сакате попуст на такси за тајкер, ќе треба да размените 4500 БТК за 30 дена или да имате 1.000 N ունва на вашата сметка. Да, тоа е повеќе од 220.000 во крипто BNB. Колку ги имаат настрана сите тие пари?

Значи, она што јас го препорачувам е да секогаш чувајте малку BNB на вашата сметка и користете го тоа за да платите такси за тргување. Направете го тоа и автоматски ќе добиете 25% од тие надоместоци и ќе платите само 0,0750%. и да, можете да заштедите уште повеќе! Мора да користите оваа моја врска со упати, и можете да добиете уште 20% попуст од тие такси за тргување.

Значи, ако отворате нова сметка на Binance сега можете да направите две многу едноставни работи: да купите малку BNB за да платите за такси за тргување и да се регистрирате користејќи ја мојата врска. Ако го направите тоа, можете да започнете со трговија засекогаш намалување на провизиите за 40%, од 0,1000% на само 0,0600%.

Буквално никој не зборува за фантастичното промоции на Бинанс се најде на почетната страница.

Промоциите на почетната страница на Бинанс

Повеќето од овие промоции се насочени кон крипто-наркомани, оние кои одат во апстиненција без крипто. Но, сепак вреди да се поминат низ нив и да се види дали некој од нив има вредност што ве интересира.

На пример, ако сакавте да тргувате со REEF крипто, имаше натпревар од REEF во вредност од 50.000 20 американски долари. Додека овие награди често одат во насока на силни трговци, има многу елементи на лотарија во многу промоции: во оваа трговска конкуренција со крипто REEF, 500 среќници кои тргуваа со REEF беа случајно избрани да добијат XNUMX на подарок. $ на REEF. Фрли ги

Добро, сега знаете за провизии и промоции. Да почнеме да зборуваме за вистинското тргување со Binance.

Како да тргувате на Binance?

Значи, постојат неколку начини на тргување со Бинанс. Кој е наједноставниот начин? Како и обично, проверете дали имате пристап до вашата сметка Binance, потоа кликнете Trade од горната лента со мени и изберете Конвертирај.

Comeе дојдете на екранот каде што можете да ги изберете крипто-валутите што сакате да ги конвертирате и да ја изберете износот што сакате да го тргувате.

Конверзија на криптовалута

Ајде да се преправаме дека сакаме да тргуваме со 1 ЕТХ во Биткоин.

Само внесете го со кликнување на Преглед на преглед. Е видите понуда за цена и внимание, имате неколку секунди да ја прифати таа цена. Откако ќе завршите, ја завршивте трговијата. Многу лесно.

Лошата страна на овој метод е што има само ограничен број трговски парови и тој ги поддржува само нарачките на пазарот, што значи дека треба да се потпрете на пазарната цена во тој прецизен момент.

Ако сакате поголема флексибилност, можете да ја добиете во класичниот панел за тргување: во лентата за навигација на врвот, Тргување и потоа Класик.

Потоа ќе видите ваков екран за тргување и веројатно размислувате “Проклето Знаев дека ќе биде комплицирано" Направете чекор назад! И не паничи. Ви ветувам дека не е толку комплицирано како што може да изгледа на прв поглед.

Предноста на користењето на овој вид интерфејс за тргување е тоа што може да ви овозможи да поставите понапредни типови на нарачки, што може да ви заштеди многу пари и многу време.

За да разбереме што се случува со овој трговски интерфејс, да го поделиме на делови.

Книга за нарачки Бинанс
Книга за нарачки, регистар на нарачки

Лево е Книгата за нарачки, книгата за нарачки, сите оние црвени броеви на горниот дел се нарачки за продажба за одредена криптовалута и сите зелени се налози за купување. Сите тие нарачки се прават по различни цени. Левата колона во регистарот за нарачки е цената по која луѓето пласирале нарачки за купување или продавање. Средната колона е износот на достапна криптовалута за одредени вредности на продажните цени и, конечно, ја имаме вистинската колона во книгата за нарачки што ја прикажува достапната вредност на доларот во различни вредности на продажните цени. Во центарот на екранот можете да видите графикон за цени.

Филтрирајте го горниот дел според временската рамка

Можете да го филтрирате според различни временски рамки и исто така можете да кликнете на малата стрелка за да ги видите алатките на табелата, ако сте заинтересирани да направите техничка анализа. За повеќе може да се зборува .

Отворете ги алатките за графикони подолу

Горе десно од панелот за тргување ги имате на располагање сите различни парови за тргување на Binance. Со функцијата за пребарување ја наоѓате крипто валутата со која сакате да тргувате (трговија, Велат англиски јазик). Сега барам тикер АДА, на Кардано, и како што можете да видите, излегуваат различни трговски парови. Знам, имате две прашања.

Пребарувајте го тикерот со кој сакате да започнете со трговија

Прво, што значат тие симболи 10x и 5x или 3x покрај некои од тие парови за тргување со АДА? Тие само значат дека можете да тргувате со моќност од десет или пет или три преку Маргина на тргување: тоа е местото каде што позајмувате средства за трговија со моќ, за да ја зголемите заработката (и загуби).

Сериозно, дали само што започнувате? Игнорирајте го потполно тргување, оставете искусни трговци да го користат или да учат за да станат искусен трговец и ќе можете целосно да ги разберете ризиците

Второто нешто што веројатно се прашувате е зошто барав АДА наместо да го барам Кардано. Навистина, ако сте Чешки Кардано, ништо не излегува. Причината е што паровите за тргување користат скратени верзии на имиња на криптовалути, наречени тикери. Нормално е комбинација од три или четири букви. И, како го наоѓате тикерот за крипто што сакате да го купите? Одете на coinmarketcap и побарајте крипто што ве интересира. Тикерот ќе се појави десно од името на криптовалутата.

Кардано обележувач на кованата марка

Така можете да го најдете знакот за која било крипто валута. Да се ​​вратиме на тој панел за тргување.

Пазарен занает, размена на пазарот

Во долниот десен агол ги имате пазарните занаети, т.е. занаетите на пазарот. Прикажани се само најновите занаети што се извршени.

И, конечно, го имате делот од панелот за тргување каде се случува целата магија и каде ги внесувате сите важни нарачки.

Панел за тргување

Стандардно, ова мени за нарачки ќе биде поставено на Ограничи нарачки. Најдобар начин да објасните кои се тие е да користите пример: да речеме дека според вас цената на Биткоин е превисока сега, и со задоволство ќе купите кога ќе се врати на 40.000 40.000. Оваа нарачка можете да ја поставите на Binance - ќе треба да напишете цена од 40.000 и да изберете количина Bitcoin што сакате да ја купите. Со притискање на зеленото копче Купи, таа нарачка ќе биде додадена во регистарот за нарачки. Ако спиете утре вечер и цената на БТК се спушти на XNUMX XNUMX на Бинанс, тогаш оваа нарачка автоматски ќе се активира и ќе го добиете вашиот БТК по оваа најниска цена.

Дали разбравте како се користат нарачките за ограничување при крипто трговија? Можеби би вреди да се користат овие ограничувачки нарачки наместо нарачки на пазарот.

Исто така е важно да се напомене дека ограничените нарачки користат надоместоци за создавање како провизија, а не такси за производител, што понекогаш може да биде поевтино за Binance. Нарачките за ограничување работат точно исто на страната на продажбата: Може да направам ограничување на нарачката за еден биткоин ако цената достигне 100 илјади - таа нарачка ќе остане таму и нема да стори ништо додека не се постигне цената.

Очигледно, овие нарачки секогаш се откажуваат. Можете исто така да поставите дека нарачката треба да биде активна само за одреден временски период, но ова е а тема за друг напис.

Пазарот со цел

Пазарните нарачки се наједноставните видови нарачки: вие едноставно внесувате сума што сакате да ја купите и ја земате пазарната цена при поставувањето на нарачката.

Единственото нешто за што не зборуваме е Стоп за ограничување на нарачките, не можам тоа добро да го објаснам.

Нарачка за стоп-лимит

Но, ако сте биле претпазливи, сега треба да ги знаете основите за тоа како да купувате и продавате криптовалута користејќи ги нарачките на пазарот и нарачките за ограничување. Има уште една работа што треба да се избегнува: Иднини.

Деривати - фјучерси

Тоа е дури и поризично од тргувањето со маргина. Иднините може да бидат корисна алатка кога се користат одговорни од професионални трговци, но почетниците како вас кои сакаат да тргуваат со испарливи алт-пари со 125x моќност… не се одговорни луѓе. Ако инсистирате на тргување со потпора, тогаш би можеле да размислите за потпорни знаци, кои ви даваат умерена моќ и го елиминираат ризикот од ликвидација. За ова треба да зборуваме и утре.

Ја видовме основната функционалност на тргувањето на Binance.

Сепак, ова е само една од многуте услуги што се нудат на оваа масивна бифе за криптовалути, па ајде да погледнеме што друго има на менито.

Други понудени услуги?

Со целата оваа циркулација на нови банкноти низ целиот свет, и вие имате смешен интерес за вашите средства. Па, Binance Earn ви дава можност да заработите каматни стапки од околу 6% APY (Годишен процентен принос) на некои крипто валути.

Binance заработи - флексибилни услови

Можете да изберете да изберете флексибилна заштеда, што значи дека можете да пристапите до вашиот крипто во кое било време или можете да го блокирате тој крипто за период до 90 дена за да добиете малку повисока каматна стапка.

Binance заработи - фиксни услови

Производи за заштеда од висок ризик се достапни за уште повисоки стапки, но имајте на ум дека ризикувате повеќе за да добиете поголем принос.

Заработи Binance - Производи со висок ризик

Причината што овие производи што создаваат интерес се толку популарни е тоа што многу луѓе чуваат криптовалути во паричник и седат таму и не прават ништо. Наместо тоа, другите луѓе земаат дел од нивните фондови за да заработат камата додека чекаат да експлодираат цените на криптовалутите и да ја погодат посакуваната цена.

Друг жежок производ што го нуди Binance е нивната крипто-визна картичка.

Дебитна картичка Binance Visa Crypto

Но, зошто некогаш би сакале да имате?

Ајде да се соочиме со тоа, конвертирање на крипто-валути и повлекување на тие пари од вашата банка може да биде мака. Исто така, кул е да размислите да си дадете нешто, ако не помина толку лошо .. па ако се грижите и сакате да можете да го потрошите вашиот крипто каде и да е прифатена Виза, тогаш крипто картичката е она што ви треба. Картичката е достапна во огромен број земји ширум светот. Таа прекрасна црна картичка Binance е потполно бесплатна, а самата Binance не ви наплатува никаква обработка или административни такси. Таа картичка се поврзува и со вашата сметка на Binance Exchange! И, исто така, можете да добиете до 8% поврат на средства кога ја користите таа картичка, па да ако имате доволно среќа да можете да добиете картичка за бинансирање, тогаш можеби ќе сакате да земете една сега.

Не препорачувам да го направите ова, но Binance исто така нуди колатерализирани крипто заеми ако сакате.

Крипто заеми

Најдиректен начин да се опише е дека тоа е нешто како да се добие заем во заложничка, каде што обезбедувате колатерал во форма на предмет што има вредност (како часовник, на пример) и добивате пари на заем. На Binance можете да добиете почетен сооднос на заем до вредност (LTV) од 55% и од вас ќе биде побарано да додадете повеќе крипто-валути за да го обезбедите вашиот заем доколку LTV се искачи на 75%. Ако ЛТВ погоди 83%, вашиот крипто залог ќе го продаде Бинанс за да го покрие заемот .. сигурно не сакате тоа да се случи.

Она што повеќето луѓе го прават со овие заеми е да купат повеќе криптовалути што е форма на потпора, но како и да е, ако сте заинтересирани, со оваа алатка можете да обезбедите заложни крипто-валути, па дури и да позајмувате фунти евра или американски долари ... ако сакате.

Потоа, тука е карактеристиката позната како Binance Liquid Swap, што е уште еден начин да генерирате пасивен приход со криптовалути и потенцијално да заработите висок принос. Сепак имајте на ум дека носи ризици!

Размена на течности Binance

Друга карактеристика понудена од Binance е неговиот Launchpool. Во основа овој производ им овозможува на корисниците на Бјансан да генерираат белези како награда во замена за натрупување на одредени крипто-валути. Некои крипто-валути, како што е Litentry, никогаш немале јавна продажба или Почетна понуда за размена, и наместо тоа дистрибуирале дел од почетниот токен користејќи го Launchpool.

Бинанс Лаунчпул

Последниот производ за кој сакам да разговарам со вас е Binance Launchpad: тоа е ексклузивна платформа на Binance за лансирање крипто-проекти.

Binance Launchpad

Исто така, тоа е место каде што момците како нас можат да добијат алокации на токен по многу, многу поволни цени .. за популарните проекти на Launchpad, алокациите на токенот обично се прават преку систем на лотарија - за полесно да ги ставите, колку повеќе БНБ монети имате на вашата сметка Binance, толку повеќе добиваат билети за лотарија. Ако добиете лотарија, имате право да купите специфичен алткоин за фиксна цена. Значи, под услов да одберете солиден проект и да имате доволно среќа да добиете распределба, големи се шансите да поминете прилично добро штом јавното тргување започне во живо на Binance. Ова е причината зошто скоро сите проекти што беа лансирани на лансирната рамка беа хронично претплатени од толку многу луѓе, поради што тој систем на лотарија е имплементиран: тоа беше обид на бинанс да ги направи овие алокации поправедни и поправедни. Исто така, не е како binance да ги споделува овие Почетни понуди за размена со други размени, па ако видите проект на лансирната подлога, таа можност ќе биде исклучива за Binance. Вреди да се прелета преку таа лансирна рампа за да се види дали нешто задева ...

Ние сме скоро готови. Уште само неколку зборови за да разговараме за некои од образовните ресурси што ги нуди Binance бесплатно.

Образовни ресурси

Првиот е Binance Academy, кој обезбедува неколку фантастични ресурси на различни теми поврзани со криптовалути и криптовалути. Второто е многу потценета работа: тоа е Binance Research. Овде можете да најдете ресурси поврзани со проекти со сите видови статистики и графикони, кои се занимаваат со наведување на набавка на токени на даден проект, алокација на токен тоа е нивна дистрибуција, распоред за издавање на дистрибуција и многу повеќе. Погледнете, многу е едноставно за читање.

Binance Research

Водичот заврши ... но вистината е дека штотуку ја изгребав површината и дека Бинанс нуди многу повеќе отколку што може да каже во една статија.

Ако сте заинтересирани да започнете со Binance, не заборавајте дека специјалниот попуст за плаќање за тргување од 20% со регистрација бесплатно преку врската за упатување.